Czy koronawirus wpłynął na politykę kredytową banków?
Pandemia COVID-19 wstrząsnęła naszym światem. Wpłynęła ona również na politykę kredytową banków, które stały się jeszcze bardziej konserwatywne w pożyczaniu pieniędzy. Co w praktyce oznacza to dla klientów?
Zaostrzenie polityki dotyczącej kredytów hipotecznych
Rok 2019 był rekordowy jeśli chodzi o całą kwotę przeznaczoną przez banki na kredyty hipoteczne. Jednak w związku z pandemią dynamika ta zdecydowanie spadła, co wynika także z niepewnej sytuacji samych kredytobiorców, którzy borykają się z niepewnością na rynku pracy.
Przykładowo przed pandemią banki częściej udzielały kredytów osobom, które nie miały umów o pracę oraz freelancerom, jednak niepewność na rynku na razie zamknęła tę możliwość. Kryteria przyznawania kredytów hipotecznych uległy bowiem drastycznemu zaostrzeniu, przez co zdecydowanie trudniej je uzyskać. Skutkiem pandemii jest także podniesienie kwoty obowiązkowego wkładu własnego oraz marży i prowizji.
Inne obostrzenia w niektórych bankach objęły:
- podniesienie kwoty pozaodsetkowych kosztów uzyskania kredytu,
- wymóg większej liczby zabezpieczeń,
- zmniejszenie maksymalnej kwoty, na jaką może być wzięty kredyt,
- skrócenie okresu kredytowania.
Jednak w miarę poprawiania się sytuacji oraz oswajania się z rzeczywistością w czasach pandemii, niektóre z zasad znów są luzowane. Sytuacja jest mimo to dość dynamiczna i ulega zmianom, dlatego jeśli potrzebują Państwo dodatkowych wskazówek w zakresie uzyskiwania kredytów hipotecznych, zachęcamy do skorzystania z naszych usług doradczych.
Kredyty dla firm w dobie pandemii
Pandemia wpłynęła również na warunki udzielania kredytów firmowych. Wiele przedsiębiorstw znalazło się w tym czasie w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, jednak banki stały się jeszcze ostrożniejsze w finansowaniu prywatnej działalności.
Bardzo szczegółowo sprawdzane są dochody firm, a największą szansę mają głównie te podmioty, które nie są szczególnie podatne na negatywne skutki pandemii. Banki wymagają też dodatkowych zabezpieczeń w postaci wyższej prowizji oraz ubezpieczenia kredytu.
O ile więc większe przedsiębiorstwa mogą liczyć na takie wsparcie, to jeśli firma jest mała, ma krótką historię oraz działa w turbulentnej branży, uzyskanie kredytu w banku może być praktycznie niemożliwe.
Jak widać pandemia COVID-19 w znacznym stopniu wpłynęła na politykę kredytową banków. Uzyskanie finansowania w wielu przypadkach stało się trudniejsze, dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszych usług doradczych w tym zakresie. Porównamy dla Państwa bieżące oferty i doradzimy najlepsze warunki.
Dlaczego ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe? Przeczytaj na naszym blogu